Strona główna
 
Szukaj
Strona główna
Forum -> Sprzętownia -> Panel filtracyjny DIY (projekt)
Strony (1)
2007-06-14 13:30:51
Temat: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Skowron

zapaleniec
 

Ilość postów: 2251
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-05
Rysunek nr 1


Rysunek nr 2


Rysunek nr 3


Chciałbym zmajstrować coś takiego jak wyżej. Panel filtracyjny a’la sump. Projekt jest już zrobiony. Teraz trzeba go tylko zweryfikować. Mam nadzieję, że mi w tym pomożecie i rzucicie na to „cudo” techniki fachowym okiem. Wszelkie sugestie, krytyka i pomysły bardzo mile widziane. Mam również nadzieję, że z rysunków da się zrozumieć, „co autor miał na myśli?”.

Rys. nr 1 przedstawia rzut filtra z przodu, czyli tej ścianki, która znajdować się będzie między akwarium a filtrem

Rys. nr 2 przedstawia ogólny rzut całości, czyli akwarium i filtra, żeby było wiadomo o co mi chodzi.

Rys nr 3 przedstawia ogólny przestrzenny rzut samego filtra.

Opis komór ponumerowanych od 1 do 6.

1. Komora na pompę, grzałkę, termometr i ewentualnie jakiś inny sprzęt. Wymiary (dł-szer-wys) 15x15x40cm – pojemność 9 litrów
2. Komora na materiał filtracyjny (ceramika MHK lub Poro Ring) (dł-szer-wys) 15x10x40cm – pojemność 6 litrów
3. Komora na materiał filtracyjny (ceramika MHK lub Poro Ring) (dł-szer-wys) 15x10x40cm – pojemność 6 litrów – (to samo, co w komorze nr2)
4. Komora na materiał filtracyjny (zeolit lub nitras) (dł-szer-wys) 15x10x40cm – pojemność 6 litrów
5. Komora do czyszczenia mechanicznego, od dołu do połowy wkład gąbkowy, od połowy do góry wata perlonowa. Wymiary komory (dł-szer-wys) 15x5x40cm – pojemność 3 litry
6. Komin – spływ wody z akwarium. Wymiary (dł-szer-wys) 15x5x40cm – pojemność 3 litry. Komora wypełniona w całości biobalami.


Opis działania, (czyli jak to sobie wymyśliłem);

Wszystko będzie napędzała pompa AquaSzuta 11W o przepływie maks. 750l/h, wydaje mi się, że to w zupełności wystarczy. Na wylot podłączę wąż, przez, który woda będzie pompowana do akwarium. Z akwarium do filtra, woda będzie spływać przez komin, komin będzie trzymał stały poziom wody w akwarium. Woda między komorami będzie poruszać się grawitacyjnie.

Panel filtracyjny będzie 0,5cm niższy od akwarium. Dla bezpieczeństwa w razie zatkania, którejś komory (lub wszystkich) woda swobodnie przepłynie górą. Wlew do komina natomiast, będzie 1cm niższy od samego filtra, czyli 1,5cm niższy od akwarium. Filtr będzie zupełnie osobnym zbiornikiem wsadzonym do wewnątrz akwarium (samo akwarium będzie dostosowane wymiarami do filtra (coś około 57x56x42h cm). Wysokość przepustów wodnych między komorami planuję zrobić na 2cm. U góry natomiast między komorami 1 i 2 oraz 3 i 4, (czyli tam gdzie woda ma nie przepływać) to chcę zrobić je 0,5cm niższe od ścian filtra. W stosunku do nich górne przegrody, te, przez które woda będzie się przelewać (przepływ między komorami 2 i 3 oraz 4 i 5) chcę zrobić niższe o 2cm, (czyli niższe od całego filtra o 2,5cm)

Wkłady będą umieszczone na siatce, aby można było je łatwo wyciągać. Filtr sklejony będzie z możliwie jak najcieńszego szkła, aby nie marnować cennej powierzchni. Poszczególny materiał filtracyjny w miejscach przelewu będzie od siebie oddzielony (jeszcze nie wiem czym?)

Poniżej moje wątpliwości i pytania.

1. Na rysunku nr 1 fioletowym znakiem zapytania zaznaczyłem odległości, co, do których nie jestem pewien, jakie one mają być, aby woda swobodnie przepływała, aby z filtra wycisnąć jak najwięcej objętości i aby to wszystko było bezpieczne. Ogólnie rzecz biorąc mam wątpliwości, co do wszystkich wymiarów, czyli wysokości, objętości poszczególnych komór itd.
2. Komin – nie wiem czy nie będzie za mały, nie wiem, z czego wykonać grzebień (taki jak na rysunku) i jak zrobić żeby dało się go regulować w górę i w dół, pozwoliłoby to na niewielką regulację wody w akwarium. Obawiam się też, że szerokość komina i za razem jego spływu będzie za mała, przez co woda z akwarium będzie się wylewać
3. Komora na pompę – podobnie jak z kominem, nie wiem czy nie będzie za mała, obawiam się, że pompa wyssie z niej wodę zanim ta przesączy się przez materiał filtracyjny i jej poziom będzie zbyt niski. Jeśli tak się będzie działo to mogę zapomnieć o umieszczeniu w niej grzałki. Czy regulacją przepływu wody w pompie będzie się dało wyregulować poziom wody w tej komorze?
4. Czy przy stosunku wysokości do szerokości (40x15) przepływ będzie odpowiedni?
5. Wkłady filtracyjne – podałem przykładowo i być może macie jakieś lepsze pomysły?
6. Czym i jak oddzielić poszczególne wkłady w filtrze w miejscu przepustów i przelewów?
7. Spotkałem się ze sprzecznymi opiniami odnośnie filtrów i CO2, słyszałem, że filtr sam w sobie jest produkcją dwutlenku a z innego źródła (Diki) dowiedziałem się, że taki panel filtracyjny będzie powodował straty CO2 i będę musiał nawozić trzy razy więcej niż normalnie. Czy to, dlatego, że filtr będzie otwarty? Czy są tego jakieś inne przyczyny?

To chyba tyle, mam szczerą nadzieję, że wszyscy dobrnęli do końca, że temat się rozwinie ku mojej uciesze i że mi pomożecie w zmaganiach z moim projektem.
--
"halo Włodku, halo Mietku, czy mnie słyszysz?"

Skowroński Pozdrawia

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=33
do góry male  

2007-06-14 18:58:30
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
klonczerwony

zapaleniec
 
Krewetkowiec i kolega upierdliwca
Ilość postów: 1065
Skąd: Piaseczno
Dołaczył: 2005-03-20
Moim zdaniem pomysł bardzo ciekawy.
Jeśli chodzi o działanie tego to musisz podjąć ryzyko i zrealizować pomysł i metodą prób i błędów na pewno doprowadzisz wszystko do pefekcji. Myślę że jest duża szansa że się uda :-) .

powodzenia życzę :-D
--
Pozdrawiam
Klonczerwony
gg: 2570110

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=101

do góry male  
2007-06-14 20:32:46
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Derwiszck

zapaleniec
 

Ilość postów: 218
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2007-01-12
Skomplikowane, dużo niepewności, problemów teoretycznych a pewnie jeszcze więcej praktycznych. Czy to jakaś metoda sprawdzenia siebie czy oby filtr do tak małego akwarium? Lepiej kupić zwykły filterek i mieć spokój... a może do tego nano zbiornika. Kiedy ruszasz Skawron z kolosem? :-)
--
Pozdrawiam
Darek
do góry male  
2007-06-14 20:54:07
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
pedro

 
Moderator
Ilość postów: 2167
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-06-10
Podobny panel miał robić u siebie Apper, z tym że umiejscowił go na boku akwarium. Pomysł ciekawy i wart realizacji. Zastanawia mnie jedynie jak będziesz wyciągał ceramikę do płukania z komory o szerokoćci 10cm, chyba że będzie robić to za Ciebie jakaś szczupła rączka ;-p
do góry male  
2007-06-14 21:21:33
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Skowron

zapaleniec
 

Ilość postów: 2251
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-05
pedro napisał:
Zastanawia mnie jedynie jak będziesz wyciągał ceramikę do płukania z komory o szerokoćci 10cm, chyba że będzie robić to za Ciebie jakaś szczupła rączka ;-p


Najpierw włożę do komory sztywną siatkę, po przeciwległych szybach (front i tył filtra) potem wsypę ceramikę, taki mam plan na rozwiązanie tego problemu.

Może masz jakiś inny lepszy pomysł? Może skonstruować coś na styl koszyków?

Derwiszck chcę potrenować przed robieniem sumpa do tego dużego akwarium, dlatego najpierw muszę pokombinować z czymś mniejszym.

Klonczerwony metodą prób i błędów na pewno się uda, ale chcę żeby tych błędów było jak najmniej ;-) Myślałem o tym, żeby zrobić najpierw jakiś model i na nim właśnie popróbować, pożyjemy zobaczymy :-)
--
"halo Włodku, halo Mietku, czy mnie słyszysz?"

Skowroński Pozdrawia

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=33
do góry male  
2007-06-14 21:42:33
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Derwiszck

zapaleniec
 

Ilość postów: 218
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2007-01-12
Warto by było testować na czymś co przypominać będzie obiekt przyszły tj proporcjonalne wymiary akwariów. Jednak jeśli robisz juz takie testy to może zastanowisz się nad powiększeniem długości akwarium aby zobaczyć jak spisze się problem szybkości dopływu i odpływu wody z komory z pompką... wtedy pozostałe komory jeszcze bardziej utrudnią zasysanie wody a to pomoze wyeliminować dodatkowe problemy zwiazane z odpływem do akwarium oczyszczonej wody.
--
Pozdrawiam
Darek
do góry male  
2007-06-15 11:04:20
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Skowron

zapaleniec
 

Ilość postów: 2251
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-05
Pierwsze kroki poczynione, na baaaaardzo prowizorycznym modelu (dwa pojemniki połączone ze sobą, pompa i wąż) sprawdziłem jak woda będzie się zachowywać. Wnioski są takie, przy małym spływie w kominie (około 5cm) i ustawieniu pompy na maksimum woda w akwarium podnosi się do niebezpiecznego poziomu. Pojemniki jednak były tej samej obiętości i nie było w nich żadnych przegród, pewnie dlatego tak się działo. Ważne, że sama idea się sprawdziła. Następny model będzie bardziej dokładny.[/url]
--
"halo Włodku, halo Mietku, czy mnie słyszysz?"

Skowroński Pozdrawia

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=33
do góry male  
2007-06-17 00:08:00
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
jamar

 
ADMINISTRATOR

Galerie:
Akwa 1 200L
Akwa roślinne 2 640L

Ilość postów: 4535
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-01-16
A że tak zapytam jak chcesz wyciąć odpływ w gotowym akwarium??
Przy tej konstrukcji filtra musisz wziazc pod uwage to ze gdy przytka ci sie jedna z komur to mozesz miec wode na podłodze, aby temu zapobiec musisz odpowiednio dobrac i ustalic poziom wody w akwarium. Alternatywnym rozwiazaniem jest zamontowanie przegrod komór filtracyjnych tak, zeby woda przemieszczala sie zygzakiem a nie z gory na dol w filtrze. W tym rozwiazaniu latwiej jest zabezpieczyc sie przed przelaniem ale przy malych rozmiarach filtra tak jak w twoim przypadku trudniejsze do rozwiazania i mniej sprawne bedzie.
Bez wycinania robiła takie filtry juz Akspider - mozesz sie do niej odezwac to powie ci co i jak
--
pzdr
jamar
[url=http://tiny.pl/cm1bp[/url]
Wagi elektroniczne
Strony Internetowe Kielce
Wagi
do góry male  
2007-06-17 10:58:02
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Kaligula

zapaleniec
 

Ilość postów: 255
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2006-08-18
Nie lepiej zrobić SUMPA niz taki panel filtracyjny? Niżej podaje Ci linka do stronki z opisem Sumpa. Możesz skorzystać z paru rozwiązań np. podziału komór, zrobienia koszyków na wkłady czy wykonania grzebienia.
http://starykot.za.pl/Sump.html
do góry male  
2007-06-18 13:31:00
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Skowron

zapaleniec
 

Ilość postów: 2251
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-05
jamar napisał:
A że tak zapytam jak chcesz wyciąć odpływ w gotowym akwarium??
Przy tej konstrukcji filtra musisz wziazc pod uwage to ze gdy przytka ci sie jedna z komur to mozesz miec wode na podłodze


Czy chodzi Ci o odpływ wody z filtra do akwarium? Jeśli tak to nie będę nic wycinał, od pompy pójdzie wąż z bezpośrednim doprowadzeniem do akwarium. Jeśli natomiast chodzi o wycięcie odpływu wody z akwarium do filtra (komina) to nie ma problemu.
Akwarium jak i filtr nie są gotowe i posklejane, wszystko jest na etapie projektowania. Wycinać będzie szklarz.

Problem wyciekania wody chcę rozwiązać następująco;

Akwarium będzie wyższe od filtra o 0,5cm. Przegrody w filtrze będą niższe od górnej krawędzi ścian filtra o 0,5cm. W razie zatkania komory woda przepłynie górą. W razie zatkania wszystkich komór woda przepłynie przez ścianę między filtrem a akwarium.

Czy to zły pomysł i się nie sprawdzi?

W "Opisie działania" tak to wyjaśniłem

Cytat:
Panel filtracyjny będzie 0,5cm niższy od akwarium. Dla bezpieczeństwa w razie zatkania, którejś komory (lub wszystkich) woda swobodnie przepłynie górą. Wlew do komina natomiast, będzie 1cm niższy od samego filtra, czyli 1,5cm niższy od akwarium. Filtr będzie zupełnie osobnym zbiornikiem wsadzonym do wewnątrz akwarium

--
"halo Włodku, halo Mietku, czy mnie słyszysz?"

Skowroński Pozdrawia

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=33
do góry male  
2007-06-18 14:45:45
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Skowron

zapaleniec
 

Ilość postów: 2251
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-05
Kaligula napisał:
Nie lepiej zrobić SUMPA niz taki panel filtracyjny? Niżej podaje Ci linka do stronki z opisem Sumpa. Możesz skorzystać z paru rozwiązań np. podziału komór, zrobienia koszyków na wkłady czy wykonania grzebienia.
http://starykot.za.pl/Sump.html


Naprawdę poważnie się zastanawiam nad sumpem i nie wiem czy nie będzie to lepszy pomysł, boję się trochę rzucać na zbyt głęboką wodę.

Jeśli chodzi o link który mi podałeś to trochę martwi mnie niski poziom wody w komorze z pompą. Jeżeli tak byłoby też u mnie, to panel filtracyjny nie zda egzaminu, ponieważ nie będę mógł wsadzić do niego grzałki i innych urządzeń.

Ja pierniczę!!! A już miałem iść do szklarza to wszystko zamawiać!!! Tyle główkowania na marne :-D :-D :-D
--
"halo Włodku, halo Mietku, czy mnie słyszysz?"

Skowroński Pozdrawia

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=33
do góry male  
2007-06-18 21:53:00
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
jamar

 
ADMINISTRATOR

Galerie:
Akwa 1 200L
Akwa roślinne 2 640L

Ilość postów: 4535
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-01-16
Rób sumpa a nie kombinuj :-) To jest duże akwarium więc przydało by się duże złoże filtracyjne. Jeśli będziesz chciał więcej informacji na temat sumpa to może się zmobilizuję i opisze swojego 112L :tak:
--
pzdr
jamar
[url=http://tiny.pl/cm1bp[/url]
Wagi elektroniczne
Strony Internetowe Kielce
Wagi
do góry male  
2007-06-19 12:02:59
Temat: Re: Panel filtracyjny DIY (projekt)
Skowron

zapaleniec
 

Ilość postów: 2251
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-05
jamar napisał:
Rób sumpa a nie kombinuj :-) To jest duże akwarium więc przydało by się duże złoże filtracyjne. Jeśli będziesz chciał więcej informacji na temat sumpa to może się zmobilizuję i opisze swojego 112L :tak:


No nie powiem, fajnie by było jakbyś opisał swojego sprzęta :-)
Trochę by mi się rozjaśniły pewne kwestie.

Wczorajszy wieczór spędziłem na poszukiwaniu informacji o sumpach i ku mojemu zaskoczeniu sporo tego jest. Już się nie boję tak jak wcześniej, ale jeszcze trochę obaw pozostało. Zwłaszcza co do objętości i wysokości poszczególnych komór.
--
"halo Włodku, halo Mietku, czy mnie słyszysz?"

Skowroński Pozdrawia

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=33
do góry male  
Strony (1)
 
Skocz do forum:

Logowanie
Login hasło
Zapamiętaj te ustawienia i od tej pory loguj mnie automatycznie (przy pomocy "cookies").
Zaloguj używając SSL

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć !

© 2005 Kieleckie Forum Akwarystyczne - KFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Strona wygenerowana po raz: 34650916
w tym 30864341 razy przez niezalogowanych użytkowników
0.025 | forum engine by Andrzej Sobczyk
Kasy Fiskalne Kielce | Drukarki Fiskalne Kielce | Wagi Sklepowe Kielce
Menu podręczne
  Strona główna
  Forum