:: Rozmnażanie prętników karłowatych niebieskich (Colisa Lalia)
Artykuł dodany przez: jamar (2007-01-28 09:40:14)


Rozmnażanie Prętników Karłowatych Niebieskich (Colisa Lalia)

Witam.
Przedstawiam Prętniki Karłowate Niebieskie (Colisa Lalia) które udało mi się wyhodować.
Prętnik karłowaty zamieszkuje płytkie nagrzane wody Indii osiąga 5-6cm długości. Charakteryzują się one obecnością u dorosłych osobników specjalnego aparatu oddechowego labiryntu dzięki któremu mają zdolność oddychania powietrzem atmosferycznym.
Samica jest szarooliwkowa z mieniącą się niebieskawą łuską, płetwa grzbietowa zaokrąglona na końcu u samca wyraźnie zaostrzona, samce są również większe (6cm) i znacznie mocniej wybarwione. Jest to ryba bardzo łagodna i spokojna, jedynie w czasie tarła lekko agresywna.
Tarło odbywa się przy temp.27-28st,samiec buduje pieniste gniazdo z roślin i pęcherzyków powietrza przy powierzchni(trwa to nawet do kilku dni) następnie zwabia samice pod gniazdo gdzie oplata ją swoim ciałem odwraca do góry brzuchem i wyciska z niej ikrę, która jest jednocześnie zapładniana. Ikra jest otoczona tłuszczem więc unosi się do góry wpadając do gniazda. Ilość ikry jest bardzo duża(niestety wyhodowanie dużej ilości jest trudne). Po tarle odławiamy samice.
Młode wylęgają się po około 4 dniach wtedy też odławiamy samca. Karmimy artemią (larwy solowca), pierwotniakami, gotowymi pokarmami typu micro-pan i cyklopem. Młode rosną bardzo nierównomiernie, sporo ginie w pierwszych tygodniach (trudno je wykarmić) mi się udało odchować około 20 sztuk.
Poniżej zdjęcia.

Pozdrawiam Przemo.


powiększenie
powiększenie
powiększenie
powiększenie
powiększenie
powiększenie
powiększenie
powiększenie


adres tego artykułu: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=113