:: Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa)
Artykuł dodany przez: kobi (2005-06-26 11:14:31)

Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa)

Oswietlenie: słabe – jasne
Hodowla: łatwa
Wysokość: do 50cm
Temperatura: do 28stC


powiększenie

Limnophila sessiliflora jest rośliną szybko rosnącą, przypominającą Kabombe karolińską, jednak w odróżnieniu od niej liście rosną okółkowo, a odległości miedzy nimi zależą od jasności oświetlenia (od 3 do 6cm). Od niego zależy też średnica liści i ich kolor. Im oświetlenie jest mocniejsze, tym liście są szersze, a stożki wzrostu lekko różowieją.
Jeśli pozwolimy roślinie położyć się na powierzchni, to zacznie wypuszczać liście powierzchniowe, które są grubsze i mniej „pierzaste”, a liście podwodne zaczynają marnieć.
Roślina ta jest bardzo przyjemna w hodowli i sadzeniu. Jeżeli chcemy uzyskać sadzonki, wystarczy przeciąć łodygę na miedzywęźlach i odciętą część posadzić obok, ukorzeni się ona szybko, a w pozostawionej części z węzłów wyrosną nowe stożki wzrostu. Roślinę powinno się ciąć żyletką, aby nie uszkadzać łodygi, jednak w moim akwarium zawsze robiłem to palcami, i nie było problemów z ukorzenianiem.
Dosyć łatwo przy pomocy pęsety można uformować z niej bardzo dekoracyjny krzaczek, jednak ze względu na tempo wzrostu jego kształt nie trzyma się dłużej niż kilka dni. Nie należy sadzić jej zbyt gęsto ponieważ zwiększają się wtedy odstępy między węzłami, a liście staja się mniejsze i mniej „puszyste”.
Roślina ta, jak większość roślin drobnolistnych nie lubi dużego prądu wody i osadzających się zanieczyszczeń, wiec lepiej posadzić ją z daleka od wylotów filtrów. Jeśli posadzimy ją obok gatunków wolniej rosnących, będzie je zasłaniała co oczywiście nie wyjdzie im na dobre, nam oczywiście również, ponieważ będziemy musieli częściej moczyć ręce przycinając ją.
Bardzo ładnie wygląda posadzona na ciemnym tle, obok roślin o kontrastowych kolorach.powiększenie
adres tego artykułu: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=15