:: Dyfuzor CO2 XXL
Artykuł dodany przez: jamar (2005-09-11 19:41:39)

OPIS DZIAŁANIA DYFUZORA W WERSJI XXL

CO2 ( z bimbrowni lub butli) wędruje do strzykawki zaślepionej drzewem lipowym gdzie gaz zostaje rozbity na bąbelki których wielkość zależy od budowy wewnętrznej danego fragmentu drzewa lipowego. Następnie w postaci bąbelków CO2 wędruje do dzwonu 1 w którym następuje rozpuszczanie wstępne. Gaz jest tam zasysany razem z wodą co pokazuje rysunek. Dzieje się tak ponieważ strumień wody w dzwonie 1 jest skierowany ku górze. Następnie woda z częściowo rozpuszczonym CO2 wędruje do dzwonu 2 gdzie następuje rozpuszczanie końcowe. Zarówno dzwon 1 jak i dzwon 2 posiadają doprowadzone wężyki z wodą z deszczowni. Woda wpadająca do dzwonów powoduje ruch wody wewnątrz nich i wspomaga rozpuszczanie CO2.

 

Do prawidłowego działania zaprojektowanego przeze mnie dyfuzora ważne jest aby zostało spełnione kilka warunków:

  1. Do dyfuzora przeze mnie zaprojektowanego użyłem drewna lipowego które znalazłem pod drzewem. Jeżeli ktoś chce zrobić właśnie takim sposobem to radzę poszukać kilku kawałków bo nie wiadomo, który spełni nasze wymagania co do rozpuszczania CO2. Wg mnie najlepiej jest urwać potrzebna nam świeżą gałąź taką żeby po lekkim ususzeniu była pasowna do strzykawki. I taką ususzona przez siebie zainstalować.
  2. Ważne jest dobranie odpowiedniego kawałka drzewa. Gdy nie będzie on pasowny lub będzie miał jakiekolwiek wyżłobienie z brzegu gaz będzie uciekał bokiem co w pewnym stopniu osłabi proces rozpuszczania.
  3. Należy również pamiętać o szczelnym doprowadzeniu wężyka z CO2 do strzykawki.
  4. Na rysunku przedstawiony jest dyfuzor w wersji XXL można go zrobić w wersji mniej pracochłonnej ale co za tym idzie mniej wydajnej. Można nie doprowadzać do dzwonu 2  wężyka od deszczowni co zaoszczędzi kilkanaście minut pracy. W obydwu jednak przypadkach należy zamontować przynajmniej jeden zaworek do regulacji szybkości i wielkości strumienia wody z deszczowni. Wskazane jest w wersji XXL umieszczenie trójnika z zaworkami po to aby dostosować osobną wielkość strumienia wody dla dzwonu 1 i 2.
  5. Ważne jest aby dzwon 2 był dużo dłuższy aby zachodził lekko na dzwon 1 tak jak to jest przedstawione na rysunku. Gdy tak zrobimy większość nie rozpuszczonego gazu trafi do dzwonu 2.
  6. W celu zapewnienia lepszego rozpuszczania CO2 trzeba pamiętać aby prąd wody nie był za mały ani za duży w każdym z dzwonów ale zawsze skierowany w konkretną ze stron (prawo-lewo) i ku górze. W dzwonie 2 może być mocniejszy niż w dzwonie 1.
  7. Ważną rzeczą jest również aby wyloty każdego z dzwonów były odpowiednio wykonane co pokazuje rysunek dzwonu 1 widzianego z dołu.
  8. Aby dyfuzor najlepiej pracował w danych warunkach należy przeprowadzić kilka testów w swoim akwa i dostosować go po swojemu. Można go podłączyć pod deszczownie albo pod inne urządzenie które będzie mogło spowodować ruch wody w dzwonach oprócz pompki napowietrzającej J.

 

UWAGA!!!

Dyfuzor zaprojektowany przeze mnie wykonany zgodnie ze wskazówkami bardzo dobrze rozpuszcza CO2 i należy uważać aby nie przeholować. Należy pilnować akwa żeby rybek nie uśpić J. U mnie działa bez zarzutu na bimbrowni ale w takim przypadku trzeba włączać na noc pompkę napowietrzającą.

Życzę miłego montażu i jak najlepszego rozpuszczania CO2. W razie problemów piszcie na GG. 

                        TYCOONpowiększenie

adres tego artykułu: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=22