:: Krewetka Crystal Red (Caridina sp. "Crystal Red") by Jarek006
Artykuł dodany przez: jamar (2012-02-23 15:37:01)



Krewetka Crystal Red (Caridina sp. "Crystal Red") została stworzona na wskutek selekcji dzikiej formy czyli Caridina sp. "Biene". Istnienie tej przepięknej krewetki zapoczątkował japoński hodowca Hisagasu Suzuki w 1996 roku.


.
powiększenie


WIELKOŚĆ:
Samice osiągają wielkość około 2,5cm natomiast samce są mniejsze od samic i przeważnie maja wielkość do 2 cm .
Krewetki te żyją około 1,5 roku .

KOLOR:
Jeżeli chcemy mieć ładne krewetki to musimy je odpowiednio odżywiać oraz podawać minerały . Żeby wzmocnić czerwień trzeba podawać karmę która ma sporo karotenoidy , niektórzy hodowcy mówią że czerwień wzmacnia podawanie marchewki . Natomiast żeby wzmocnić biel podajemy minerały np.: Mineral rocks itp oraz pokarmy takie jak SHIRAKURA EBI DAMA itp.


.
powiększenie


GRADACJE:
klasa C: jest to najniższa gradacja crystal red , jest praktycznie cała czerwona ma tylko kilka przezroczystych cienkich lub ze śladową ilością białego pigmentu pasów. krewetki te są najtańsze i łatwo je pomylić z krewetkami red cherry .
klasa B: różni sie tym od C ze tu występują osobniki o wyraznie białym zabarwieniu pasów . nie jest to biel taka jak u wyższych klas.
klasa A: ta krewetka ma już wyraźnie kontrastujące ze sobą biało -czerwone lub w przypadku crystal black biało - czarne . jest to najbardziej popularna klasa tej krewetki.
Gradacje A oraz S można łatwo pomylić gdyż różnią sie niewielkimi szczegółami. klasa S: kontrasty pomiędzy pasami są bardzo widoczne . Jest brak partii przezroczystych . W tej gradacji możemy wyróżnić dwa wzory pasa środkowego ( Tiger-Tooth i V-Band )
klasa SS: charakteryzuje sie bardzo widoczną przewagą bieli . Pasy po bokach ciała zanikają i pozostaja na wierzchnej stronie : półokrągły (Moon), okrągły z linią w poprzek (No Enty), może mieć kształt okrągły (Hinomaru).
klasa SSS: jest to najwyższa gradacja tej krewetki. Do Gradacji SSS zaliczamy krewetki o całym białym ciele z czerwonym rysunkiem na głowie.

KREWETKARIUM:
Krewetki karłowate można trzymać kilka sztuk np.(10-15) w akwarium 20 L lecz trzeba pamiętać że krewetki te to zwierzęta stadne i nie należy ich trzymać pojedynczo . Jeśli nastawiamy się na większą hodowle to będzie nam potrzebny zbiornik od 50 L w górę.

WARUNKI PANUJĄCE W KREWETKARIUM:
Temperatura w akwarium powinna wynosić 22 stopnie MAX 25 stopni WYŻSZE TEMPERATURY MOGĄ ZAGROZIĆ ŻYCIU CRYSTALI, a na pewno utrudnią nam rozmnożenie tych pięknych stworzonek . woda powinna być miękka i lekko kwaśna. GH 6 max do 10. Ph około 6,5 , kh 3-8.
Krewetka ta jest bardzo wrażliwa na złe warunki w akwarium , szczególnie musimy uważać na związki AZOTU I MIEDZI oraz na brak tlenu w naszym zbiorniku .
Podłoże powinno być ciemne i drobne .Dlatego że krewetki na czarnym podłożu mają leprze kolorki i mniej się boją . np czarny piasek kwarcowy . lub leprze podłoże typu SHRIMP-SOIL ,ADA AQUA SOIL AFRICANA , shrimp sand które na pewno częściowo ułatwią nam hodowle .


.
powiększenie


Akwarium powinny zdobić korzenie (które dadzą naszym podopiecznym schronienie i miejsce do wylinki) NIE MOGĄ BYĆ Z RZEKI, pokryte mchami np.: jawa moss , willow moss , Phoenix moss itd . możemy też posadzić rośliny np moczarka ,marsylia (komu się jakie podobają) w krewetkariach bardzo dobrze spisuje się filtracja habsburska (mamy tam sporo miejsca za gąbką gdzie można włożyć np.: ceramike). Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie filtra podżwirowego.
Podmiana wody podmieniamy raz na dwa tygodnie 20% wody. Trzeba pamiętać że do podmiany używamy tylko i wyłącznie ZIMNEJ WODY (gdyż ciepła woda zawiera miedź). krewetek tych nie należy trzymać razem z rybami dużymi typu Skalar, dyskowiec , Pielęgnice pawiookie itp oraz innymi ryba szybko pływającymi.

ŻYWIENIE:
Jest bardzo ważne urozmaicenie pokarmu . Podobnie jak Babauliti i fire red chętnie jedzą glony , artemię , karotenoidy ( jak wcześniej wspomniałem) oraz spirulinę . Natomiast z pokarmów naturalnych polecam cukinie , szpinak , ogórka , marchewkę , liście migdałecznika (ketapang) , dębu ,buku wskazane jest też podanie pokrzywy, szyszki olchy czarnej które mają również funkcje dezynfekowania akwarium . Liscie dębu , buku zbieramy jesienią lub zima z rejonów ekologicznych ( nie z lasku przy autostradzie muszą być suche .


.
powiększenie


ROZMNAŻANIE:
To nas chyba najbardziej interesuje . Podmiana wody stymuluje krewetki do rozrodu, krewetki zdolność płciową osiągają w wieku 4 miesięcy . Samica nosi jaja 3 do 4 tygodni ( w zależności od warunków ) po czym ja jaj wychodzą młode krewetki w wielkości około 0,2 cm (w ilości około 25 sztuk) są miniaturką dorosłych i są całkiem wybarwione . Trzeba wtedy zabezpieczyć je przed wciągnięciem do filtra możemy do zabezpieczyć np.: jakimś kawałkiem damskiej rajstopy , lub np.: w przypadku kaskady kupujemy gąbkę i zakładamy na wlot filtra .

Chciałem podziękować za udostępnienie zdjęć Jackowi Kowalowi (krewetka.com.pl) .
Pozdrawiam Jarek (jarek006)


.
powiększenie




.
powiększenie





adres tego artykułu: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=265