:: Filtr zewnętrzny DYI wzorowany na ADA Superjet ES-1200 by piotrekw
Artykuł dodany przez: jamar (2015-08-12 19:09:27)

Witam,

Akwarystyką interesuję się kilka lat, popełniłem po drodze wiele błędów. Zawsze z podziwem oglądałem aranżacje Pana Amano wierząc, że tajemnica jego sukcesu tkwi w produkowanym i stosowanym przez niego osprzęcie. Teraz już wiem, że tak nie jest, ale wtedy myślałem inaczej. Postanowiłem, że spróbuję wykonać filtr, który będzie wzorowany na ADA’owskim Superjecie. Kupno gotowego filtra nie wchodziło w grę, wiadomo – cena.


powiększeniepowiększeniepowiększenie


Założenia projektu były następujące:
- Jak największa pojemność filtracyjna,
- Jak najmniejsze opory przepływu,
- Wyeliminowanie zaciągania tzw. lewej wody,
- Jak najdłuższa praca bez czyszczenia / otwierania filtra,
Pompa została dobrana tak, aby nominalny przepływ zbliżony był do pompy Iwaki MD15-R zastosowanej w ADA Superjet ES-1200 (+/-1000l/h). Znalazłem nawet dostawcę, ale niestety jej cena wynosiła 250,-EUR. Ostatecznie wybór padł na Eheim Universal 1200. Koszt tej pompy to 320 zł.
W sumie powstało 8 projektów, z których 3 zamieściłem poniżej. Wersja druga była bardzo zbliżona do Superjet ES-1200. Największym problemem było zdobycie klamr, więc stwierdziłem, że wykonam filtr bez nich. Wtedy powstał projekt numer 3, który został zrealizowany.

1.

powiększenie2.

powiększenie3.

powiększenie

powiększenieUdało mi się zdobyć kawałek rury nierdzewnej DN200 ( śr. 219.1mm x 6,3m dł. 450mm). Wyglądał on tak:

powiększenieDo polerownia rury użyłem satyniarki, którą pożyczałem z firmy na weekendy. Po pięciu dniach polerki rura wyglądała tak:

powiększenieZ blachy 6mm została wypalona podstawa filtra o średnicy 235mm, która również została wypolerowana. Blacha mogłaby być cieńsza, ale akurat taką wtedy miałem pod ręką.

Kupiłem pozostałe elementy nierdzewne:
• kolano 1/2” z wydłużonymi końcami (śr. 21mmx1.5mm),
• 30 cm rury nierdzewnej 1/2” (21mmx2mm)
• kolano 1/2” (21mm x2mm)
• cztery śruby M4x30 (do mocowania pompy),
• cztery śruby M4x50 (do dolnego sitka wewnątrz filtra),
• cztery śruby M4x35 (do górnego sitka wewnątrz filtra),
• sześć broków M3x8.
• nypel nierdzewny 3/8”(śr.17,2mm x 2mm) na wylot pompy

Sama rura została poddana obróbce skrawaniem. Na jednym z końców 35mm od brzegu został wywiercony otwór pod rurę do zalewu filtra. Wewnętrzna ścianka na drugim końcu rury została stoczona do zadanej średnicy. 6 otworów gwintowanych pod broki M3 wykonałem sam. Ten sam tokarz wykonał pokrywę, która posiada otwór pod kolano na wejściu pompy oraz dwa rowki pod o-ring i broki. Wszystko zostało wykonane na podstawie zrobionej przeze mnie dokumentacji technicznej.
Filtr został pospawany w ciągu 2 godzin metodą TIG. Po spawaniu spoiny nabrały „tęczowego” koloru, więc musiały zostać spolerowane. Zdjęcie poniżej przedstawia filtr kilka godzin tej operacji :-).

powiększeniePoniżej zdjęcie wnętrza z widocznym podtoczeniem na pokrywę.

powiększenieZ blachy perforowanej (oczko 4mm) wyciąłem 2, dość dobrze spasowane okręgi, które posłużyły jako podstawa pod złoża oraz docisk od strony pompy. Sitko „stoi” na 4 śrubach M4x50.

powiększenieNa tym zdjęciu widoczne są wkręcone broki gotowe do zablokowania pokrywy.

powiększeniePoniżej sama pokrywa po spawaniu śrub M4x30 do mocowania pompy.

powiększeniePrzymiarka pompy i pomiar wysokości warstwy amortyzującej, do której posłużyła pianka spod akwarium (gr. 5mm).

powiększenieTo zdjęcie przedstawia połączenie filtra z pompą. Oryginalna końcówka pompy posiada gwint 1/2" na wąż 16/22. Na szczęście po namoczeniu w gorącej wodzie udało się naciągnąć węża 19/25 na obudowę gwintu.
Normalnie końcówka jest wkręcana. Dzięki temu zabiegowi wyeliminowałem duże zwężenie pogarszające przepływ filtra. Widoczna na zdjęciu oryginalna końcówka na wąż 12/16mm posiada gwint 3/8”. Została ona zastąpiona wkręconym na teflon nyplem 3/8” (śr. 17mm), który idealnie pasuje na wąż 16/22. W ten sposób wyeliminowałem drugie zwężenie powodujące straty przepływu.

powiększenieOto zdjęcie pokrywy z zamontowaną pompą i nasmarowanym wazeliną kosmetyczną O-ringiem 200x4.

powiększeniePora wypełnić filtra złożami. Na zdjęciu widoczny jest keramzyt, który ze względu na silne zatwardzanie wody po miesiącu od uruchomienia został zamieniony na Eheim Lav . Użyłem w tym celu 7L lawy, po którą znajduje się gąbka 20PPI (gr. 3cm). Gąbke kupiłem na aukcji w formacie 25x25x3cm. Kształt okręgu wyciąłem na krajalnicy do chleba przy użyciu szablonu.

powiększenieNa lawie są dwie kolejne warstwy gąbki o gr. 3 cm i gradacji 20PPI. Zdjęcie przedstawia filtr tylko z jedną sztuką.

powiększenieNa to poszła warstwa około 10cm średnio ubitej watoliny.

powiększenieCałość została dociśnięta przez drugie sitko z blachy perforowanej o gr. 2mm i średnicy oczka 4mm. Śruby dystansowe to M4x35. Sitko zapobiega ewentualnemu zassaniu waty przez wlot pompy.

powiększenieA tak wygląda całość. Pozostało tylko zablokować pokrywę poprzez dokręcenie 6 broków M3x8.

powiększeniePonieważ na wejściu do filtra (kolano 1/2”) zamontowałem wąż 19/25, musiałem zrobić wlot DYI z rury plexi o śr. 20x2. Średnica otworów to 2mm. Ilość otworów zapewnia powierzchnię równą 1,5 razy przekrój wewnętrzny rury, oczywiście w celu minimalizacji oporów przepływu. Jako wylot podłączony jest Calyx Pipe o śr. 55mm na wąż 16/22 produkcji RA.

Filtr oczywiście przechodził testy. Próba ciśnieniowa, wysokość słupa wody 2m – wynik pozytywny. Przepływ rzeczywisty bez mediów filtracyjnych 1100l/h, przepływ z mediami filtracyjnymi 980 l/h. Póki co filtr pracuje z baniakiem 63l (80x26x30H). Mimo podpiętego reaktora CO2 od 3 miesięcy filtr pracuje non stop z przykręconymi zaworami. Pobór prądu obecnie 19W, po otwarciu zaworów 24W. Na wylocie założyłem też podwójny zawór 16/22 Eheim, w celu ułatwienia wyjęcia filtra z szafki. Jest to nie lada wyzwanie, bo filtr zalany wodą waży ok. 30 kg. Oczywiście jest to efekt użytych materiałów, które akurat wtedy miałem pod ręką, niemniej jednak można wykonać dużo lżejszą konstrukcję.
Pozostała ostatnia kwestia, o której moim zdaniem nie ma sensu rozmawiać w tym przypadku. Są to koszty wykonania. W cenie +/- 1200zł można spokojnie kupić filtr (lub 2)o podobnej wydajności, który również będzie spełniał swoje zadanie. Inne cel przyświecał temu projektowi i w moje ocenie został prawie osiągnięty. Prawie, bo filtr pracuje dopiero 4 miesiące. Mój cel to rok pracy non stop bez czyszczenia.

Zapraszam do dyskusji na forum:
http://www.kfa.org.pl/aforum.php?op=show_thread&id=21489
--
Autor Piotrekw


adres tego artykułu: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=313