:: Przeróbka filtra Fan Mini
Artykuł dodany przez: jamar (2006-02-17 17:01:29)

Przeróbka filtra Fan Mini

Chciałbym przedstawić Wam sposób przeróbki filtra typu Fan mini, Fan mikro itp.
Problem polega na tym, że filtry te nadają się chyba jedynie do przeganiania wody w zbiorniku. Po za tym gąbka wielkości palca znajduje się w obudowie ze sporymi otworami.
Gąbka działa jedynie jako mini filtr mechaniczny, natomiast mała rybka wciągnięta między obudowę a gąbkę nie ma możliwości wyjścia, nie mówiąc o małych krewetkach, które są chłonięte jak kurz.
Zaletą tego filtra jest natomiast cena- na allegro 18,50. U wielu ludzi również poniewiera się po szufladach jako bezużyteczny.
W związku z tym postanowiłem przerobić go, aby działał jako bezpieczny i wydajny filtr mechaniczny jak i biologiczny. Podłączając wężyk z CO2 od góry działa jako dyfuzor.
U mnie sprawdza się w zupełności w zbiornikach 10-25l. Jak na razie nie widzę lepszego i wydajniejszego w tej cenie.

Poniżej zamieszczam zdjęcia dotyczące przeróbki.


powiększenieW filtrze obciąłem osłony i zaczepy plastikowej obudowy, aby gąbka filtracyjna mogła dojść do samej głowicy.


powiększenieDo otworu zasysającego wodę przykleiłem klejem do rur PCV gęsto ponawiercaną rurkę również z PCV o długości ok. 8 cm.


powiększenieJa zastosowałem gąbkę większych rozmiarów i musiałem również zrobic przedłużkę mocowania filtra w uchwycie aby gąbka mogła zmieścic się między ścianą akwarium a głowicą.


powiększenieTo jest cała przeróbka zajmująca 20-30 minut.


adres tego artykułu: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=46