:: Tło zewnętrzne z kamieni
Artykuł dodany przez: jamar (2005-09-29 13:42:25)


Tło zewnętrzne z kamienia naturalnego
 
Materiały
 
1. Konstrukcja - materiały do wyboru - płyta meblowa, sklejka, panele podłogowe, OSB, właściwie wszystkie, z których można wykonać konstrukcję (pojemnik o wymiarach naszego akwarium, w moim przypadku było to 90x45cm głębokość 6 cm w zależności od wielkości użytych kamieni)
 
2. Kamienie - najlepiej o dużej powierzchni, ale jak najbardziej płaskie. Kamienie kupiłem za symboliczną kwotę w kamieniołomie, który znajduje się blisko miasta, w którym mieszkam.
 
3.Klej gipsowy lub inny, wiążący kamień naturalny z drewnem - użyłem kleju gipsowego do przyklejania płyt karton-gipsowych, sprawdził się wyśmienicie, stanowczo odradzam zwykły gips i zaprawy cementowe, to musi być koniecznie klej (może być klej do glazury)
 
4. Lakier do drewna (bezbarwny) 150ml - koniecznie olejny, lakier akrylowy nie spełni swojej funkcji
 
5. Wkręty - do polączenia konstrukcji
 
Sposób wykonania:
 
1. Konstrukcja - (przypominająca kształtem szufladę, w moim przypadku o wymiarach dł. 90cm, szer. 45cm, gł. 6 cm). Pojemnik na tło wykonałem ze starej ławy, która od wieków zalegała na strychu, nie będę się rozpisywał dokładnie jak go zrobiłem, wydaję mi się, że to żadna filozofia poskładać parę desek w jedną całość.
 
2. Przygotowanie kamieni - kamienie powinny być dobrze wypłukane (bardzo ważne) z obu stron, jeżeli będzie na nich pył i tłuszcz nie będą trzymały się kleju. Ja przygotowałem je w następujący sposób, każdego z osobna szorowałem szczotką w wiadrze z wodą a następnie pozostawiłem do wyschnięcia. Kamienie wybrałem o ciemnych barwach i bardzo płaskie. Przed przystąpieniem do klejenia, rzecz jasna, kamienie powinny być suche.
 
3. Zaprawa klejowa - wykonać zgodnie z instrukcją na opakowaniu - bardzo ważne, w przeciwnym razie może nie mieć właściwości klejących. Ja na swoje potrzeby zużyłem około 4 kg kleju, wiadomym jest fakt, że zużycie w zależności od wielkości tła.
 
4. Przygotowanie podłoża pod klej - w moim przypadku była to płyta meblowa wykończona okleiną, musiałem ją zeszlifować, aby klej się trzymał, w przypadku płyty OSB czy sklejki nie będzie takiej konieczności.
 
5. Gdy konstrukcja, klej i kamienie były już gotowe zabrałem się do składania wszystkiego w całość, najpierw rozprowadziłem równomiernie klej, potem dopasowywałem kamienie. Aby nie było widać w końcowym efekcie szczelin z zaprawą kamienie układałem metodą podkładania - jeden kamień zachodził pod drugi. W ten sposób zminimalizowałem nienaturalny wygląd tła. Należy przy tym etapie pracy bardzo starać się o estetykę i czystość dłoni, aby kamienie nie pobrudziły się gipsem. Nie da się całkowicie wyeliminować zabrudzeń. Po skończeniu przyklejania należy odczekać aż zaprawa wyschnie. Następnie trzeba dobrze doczyścić zabrudzenia. Zrobiłem to najpierw papierem ściernym a następnie gąbką namoczoną wodą.
 
6. Kolejny etap to kosmetyka tła. Po oczyszczeniu należy pomalować bezbarwnym, olejnym lakierem, aby uzyskać efekt podobny do "mokrych" kamieni, żeby tło po ustawieniu za akwarium wyglądało jak najbardziej naturalnie. Można również przykleić kawałki korzeni itp. - rzecz gustu (ja użyłem samych kamieni)
 
Tak przygotowane tło powinno zaspokoić nawet tych najbardziej wymagających akwarystów
 
Minusy takiego tła:
 
Dużo waży - moje waży około 35 kg
Czasochłonne wykonanie i dość duży nakład pracy
 
Plusy takiego tła:
 
100% naturalnego wyglądu
Niskie koszty wykonania w porównaniu z gotowym tłem, które można zakupić w sklepach akwarystycznych
 
 
                                                                                                        Pozdrawiam serdecznie
                                                                                                 Wojciech Słowik (Skowron)


powiększenie


powiększenie


powiększenie


powiększenie


powiększenie


powiększenie


powiększenie


powiększenie


powiększenie

adres tego artykułu: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=26